Jesteśmy jedną załogą

Wir sind eine Crew_1Na początku września młodzież z Niemiec i z Polski spotkała się w Kilonii, aby móc wyruszyć w wspólny sześciodniowy rejs po Morzu Bałtyckim. Był on drugą częścią projektu, który rozpoczął się w czerwcu na polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży.

Wiek uczestników: 14 – 18 lat

Krótko o metodach

Po pierwszych instrukcjach na pokładzie i przydzieleniu pokoi, statek ruszył w rejs.

Młodzież została podzielona na małe, międzynarodowe grupy. Każda z nich wypełniała konkretne zadania, takie jak dyżury w kuchni, służba wartownicza, rozwijanie żagli, albo wspólne akcje porządkowe. Oczywiście uczestnicy mogli liczyć na wprowadzenie i pomoc fachowców oraz wolontariuszy, którzy zaangażowali się w projekt. Obok obowiązków związanych z żeglugą, podczas projektu młodzież miała możliwość zwiedzenia małych, prawie niezaludnionych wysepek oraz kilku innych duńskich miejscowości.

Podsumowanie

Mimo drobnych językowych trudności, które w dużej mierze mógł zniwelować pośrednik językowy, współpraca i atmosfera były przez cały okres projektu pozytywne. Wspólnymi siłami uczestnicy poradzili sobie z żeglowaniem i zaopatrywaniem załogi. Podczas rejsu przekraczali swoje granice. Teraz z pewnością są bogatsi o wiele cennych doświadczeń. Wszystkie osoby, które wzięły udział w projekcie na pewno jeszcze przez długi czas będą pamiętać ten rejs.