projekty z następującymi tematami: Film i teatr

O czym marzysz?

Niniejsza dokumentacja projektowa powstała w ramach polsko-niemieckiego spotkania dla młodych dorosłych, które odbyło się w listopadzie 2019 r. w Zamku Trebnitz.

Czytaj dalej

Prawa człowieka i prawa dziecka

Hoch_3_projekt_1Uczniowie w praktyczny sposób z wykorzystaniem medium filmu zajęli się tematem praw człowieka i dziecka. Celem było zachęcenie uczestników do skłonienia się ku refleksji nad różnymi życiowymi sytuacjami młodych ludzi w różnych krajach świata. Uczniowie uświadomili sobie, że podstawowe prawa nie są rzeczą oczywistą, ale muszą być wywalczone i należy ich strzec.

Wiek uczestników: 5. Klasa
Czytaj dalej

„Dokąd zmierzasz, Europo?”

Europa_quo_vadis_september36 uczniów ze Zgorzelca, Czeskiej Lipy i Ebersbach spotkali się ponownie, by na zakończenie lata wspólnie popracować podczas tygodniowych warsztatów. Spotkania odbyły się w trzech formatach artystycznych: teatr, muzyka oraz performensu. Młodzi twórcy pracowali w grupach warsztatowych i w grupach przygotowali prezentacje, które przedstawili szerszej publiczności.

Wiek uczestników: 12-14 lat Czytaj dalej

A Voice for Refugees

Voice for Refugees_1 Celem tego polsko-niemieckiego spotkania młodzieży było uwrażliwienie uczestników na temat uchodźstwa, nawiązując do aktualnej sytuacji uchodźców w Europie. Zastosowanie metod z zakresu pedagogiki teatru umożliwiło intensywne interakcje między młodzieżą z Polski i Niemiec.

Wiek uczestników: od 14 do 18 lat Czytaj dalej

Warsztaty „Poznaj samego siebie“

W dniach 20 do 26 września 2015 roku spotkali się w Großhennersdorf uczniowie ze szkół z Ebersbach (D), Českiej Lípy (CZ) oraz Zgorzelca (PL). W czasie dni warsztatowych starali się poznać samych siebie, poprzez urzeczywistnianie swoich pomysłów, marzeń oraz uczuć w warsztatach muzycznych i teatralnych.

Wiek uczestników: 12-15 lat Czytaj dalej

Projekt teatralny – „Uwaga! Dyskryminacja staje się widoczna”

uwaga3W dniach od 3 do 11 października 2015 roku w Jugendakademie Walberberg oraz na przełomie marca i kwietnia 2016 r. w Katowicach odbył się projekt teatralny „Uwaga! Dyskryminacja staje się widoczna”. W ramach projektu młodzież z Katowic i z Bonn podczas warsztatów teatralnych i kreatywnych zajęła się tematem dyskryminacji i wykluczenia w przeszłości i obecnie. Więcej o projekcie dowiedzieć się można z filmu… Czytaj dalej

Schronisko poszukiwane! – projekt teatralny dla i z udziałem uchodźców

Herberge_gesucht_3Celem spotkania było umożliwienie dzieciom z Polski i z Niemiec nawiązania dialogu, a także zdobycie nowych doświadczeń związanych z tematem uchodźstwa i migracji. Uczestnicy w ramach polsko-niemieckiego spotkania uczyli się komunikacji i współpracy, jednocześnie przejmując odpowiedzialność za grupę. Dzięki dyskusjom, wspólnym grom, a także integracji z rodzinami uchodźców, kontekst polsko-niemiecki został przeniesiony na poziom międzynarodowy. Uczestnicy zastanwiali się nad tym, jak znaleźć nić porozumienia z ludźmi, którzy pochodzą z odmiennych kręgów kulturowych i mówią w innym języku. Projekt okazał się dla młodzieży bezcenną lekcją życia we współczesnym społeczeństwie.

Wiek uczestników: od 9 do 11 lat Czytaj dalej