Kultura i sztuka – poznajmy się w działaniu

Kunst_und_Kultur_1Spotkanie ,,Kultura i sztuka – poznajmy się w działaniu odbyło się w dniach 13-20 grudnia 2015  roku w Oberschleißheim (Niemcy). W projekcie najważniejszy był kontakt (dla niektórych uczestników pierwszy) z artystyczną pracą warsztatową. Dzięki wartsztatom pracy z mediami, z drewnem oraz z designu uczestnicy nauczyli się wspólnego i swobodnego kształtowania, planowania oraz realizacji kreatywnych projektów.

Wiek uczestników: 13 – 18 lat 

 

Kunst_und_KulturProjekt miał na celu umożliwienie czterdziestu młodym osobom z Polski i z Niemiec odkrycie swoich mocnych stron dzięki intensywnym zajęciom watsztatowym. Punktem kulminacyjnym dwóch tygodni projektowych była wystawa wykonanych prac.
Podczas warsztatów medialnych, wyplatania koszy, rzeźbienia, designu i budowy mebli uczestnicy uczyli się jak rozwijać własne pomysły, poznawali tajniki obróbki artystycznej i prezentacji. W trakcie projektu młodzi ludzie mieszkali w ośrodku młodzieżowym, co pozytywnie wpłynęło na rozwój umiejętności pracy w zespole, samoogranizacji i kompetencji międzykulturowych. Porozumiewano się zarówno w języku polskim, niemieckim  jak i angielskim.
Celem spotkania było wspieranie rozwoju osobowości młodzieży bez ograniczeń jakie niesie za sobą edukacja formalna. Na pierwszym planie zostały postawione działania artystyczne i poznawanie swoich zdolności w tej dziedzinie, praca w bilatralnej grupie, a także praktyczna organizacja życia codziennego.

Krótko o metodach
Młodzież była szczególnie zachwycona kursami graffiti i filmu animowanego. Wielu uczestników stwierdziło, że jeszcze nigdy do tej pory nie robiło czegoś tak ,,cool’’. Przy czym szczególnie ważna była dla nich możliwość wpływania na przebieg warsztatów i realizacja własnych kreatywnych pomysłów. Bardzo dobrze został odebrany również projekt fotograficzny, podczas którego wszyscy uczestnicy zostali sfotografowani z „chmurkami”, w których zapisali swoje opinie na temat polsko-niemieckiej wymiany.

IPRO3e 003Wnioski
Dwutygodniowe warsztaty zostały zwieńczone wernisażem, na który zaproszono polityków z regionu, dyrektorów szkół oraz rodziców. W trakcie uroczystości młodzież miała możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat, który zawierał opis kompetencji i umiejętności odkrytych i rozwijanych w trakcie warsztatów. Młodzież z wielkim zainteresowaniem zapoznała się z jego treścią. Tego rodzaju certyfikatu będzie z pewnością stanwić atut dla uczestników w procesach rekrutacyjnych. Sztuka jako metoda pracy umożliwia poznanie samego siebie oraz innych osób w grupie. Można polecić ją ogólnie do pracy z różnymi grupami w ramach projektów wymiany młodzieżowej.

Kiedy?
13.12.2015 – 20. 12.2015 w Oberschleißheim, Niemcy
10.4.2016 – 16.4.2016 w Brzesku, Polska

  • Placówka kształceniowa: Jugendbegegnungsstätte am Tower, Oberschleißheim
  • Partner: Powiatowe Centrum Edukacji w Brzesku
  • Szkoły niemieckie: Johann-Andreas-Schmeller-Realschule,  Ismaning Walter-Klingenbeck-Realschule Taufkirchen
  • Szkoły polskie: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Wł.Łokietka, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie