Migracy – migrational democracy as chance for our society

Würzburg_2 Projekt został zaplanowany specjalnie z myślą o młodych ludziach, którzy pierwszy raz biorą udział międzynarodowej wymianie młodzieży. Uczestnicy wywodzili się z różnych środowisk i ze szkół zawodowych o różnych profilach, w których kształcą się zawodach: fryzjer, mechanik samochodowy, stolarz, pracownik magazynu i kucharz.

Cel i krótki opis projektu

Organizatorom udało się zachęcić do wzięcia udziału w wymianie młodzieży uczniów szkół zawodowych, którzy nigdy wcześniej nie uczestniczyli w międzynarodowych projektach. Grupa otworzyła się na inną kulturę i język. Grupa zajeła się teamtyką związaną z pojęciami demokracji i migracji. Grupa pracowała metodą Betzavta. Dzięki niej młodzież dowiedziała się jak funkcjonują mechanizmy życia demokratycznego i w jaki sposób zachodzą procesy decyzyjne w grupie. Przeanalizowano sytuację w Europie w różnych obszarach: politycznym, społecznym, kulturowym, aby zrozumieć migrację jako szansę dla społeczeństwa i młodych uczestników projektu. Wśród tematów poruszanych na spotkaniu był również aspekt mowy nienawiści i możliwych reakcji na nią.

Na czym polegała „orientacja zawodowa“?

Wuerzburg_1

W małych międzynarodowych grupach młodzi ludzie mieli okazję poznać różne środowiska pracy i spróbować różnych zawodów (fryzjerstwo, ogrodnictwo, pracę w kuchni, mechanikę samochodową, budowa konstrukcji metalowych, urządzenia elektryczne i pielęgniarstwo). Prowadzący przedstawili możliwości praktyk zagranicznych i dualnego systemu kształcenia w Niemczech. Wolontariusze europejscy pracujący w Würzburgu opowiadali o swoich doświadczenia z programem Europejskiego Korpusu Solidarności.

Krótko o metodach

Prawie wszystkie metody sprawdziły się. Dla niektórych uczestników warsztaty dotyczące mowy nienawiści były szczególnie interesujące i brali w nich aktywny udział. Grupa uważała jednak, że program spotkania był zbyt przepełniony – uczestnicy chcieliby mieć więcej czasu wolnego.

Młodzież bardzo dobrze przyjęła zajęcia warsztatowe w szkole, do której na co dzień uczęszczają niemieccy uczestnicy. Za udaną uznała również wizytę w parku wspinaczkowym, a w nim zajęcia parkurowe.

Podsumowanie

Würzburg_3

Spotkanie było kontynuacją projektu modelowego „Razem osiągniemy więcej”. Współpraca pomiędzy obiema szkołami i dwoma placówkami kształceniowymi była dotychczas bardzo owocna. Zgodnie z oczekiwaniami udało się stworzyć grupe, składającą się zespołu prowadzącego oraz uczestników, w której razem przyglądano się procesom demokratycznym. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze spotkania i są zainteresowani kolejną wymianą w Międzynarodowym Domu Spotkań „Krzyżowa”, które odbędzie się już listopadzie 2019 roku.

Udało się zachęcić młodzież do indywidulanych pobytów w kraju partnerskim: Prawie połowa grupy chciałaby odbyć 30-dniowy staż za granicą w ramach projektu „Razem osiągniemy więcej.Teraz zawodowo!”.